?>
  • 56 474 23 44, 56 649 88 50
  • cit@mcknml.pl

Szlak kopernikowski

Drogowy „Szlak Kopernikowski” to turystyczny szlak tematyczny, związany z postacią Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma, który „wstrzymał słońce i ruszył ziemię”. Szlak ten prowadzi przez pełne zabytków miejscowości związane z jego życiem oraz działalnością jako kanonika Kapituły Warmińskiej, lekarza, administratora, sekretarza biskupiego.

Długość: 232.00 km

Znak / kolor: szlak oznakowany

Trasa szlaku: Olsztynek – Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Orneta – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Tolkmicko – Elbląg

Opis: Samochodowy Szlak Kopernikowski to jeden z 4 samochodowych szlaków turystycznych wyznaczony i fizycznie oznakowany w latach 2009 – 2011 przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach unijnego projektu „Znakowanie turystyczne regionu Warmii i Mazur” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i mazury na lata 2007 – 2013. Jak przy każdym szlaku samochodowym, należy pamiętać, że przebieg szlaku łączy jedynie najważniejsze punkty orientacyjne na szlaku. Natomiast czasem odwiedzenie licznych atrakcji turystycznych, które są traktowane jako atrakcje tego szlaku, wymaga od zmotoryzowanego turysty nieznaczne zjechanie z głównej trasy, o czym powinny informować odpowiednie drogowskazy. Szlak Kopernikowski ułatwia zwiedzenie środkowej i płn. zach. części województwa, zabytkowych miejscowości związanych z pobytem Mikołaja Kopernika, ale także innych ciekawych miejsc. Stanowi alternatywę dla turystów lubiących łączenie elementów podróży własnym samochodem z potrzebami poznawania regionu.

Źródło: szlaki mazury

Mikołaj Kopernik, ten wielki uczony, Często chodził po zamku zamyślony.
Liczył gwiazdy, badał niebo a to nie łatwe drogi kolego!
Nos się zgarbił, głowa boli. Ma już tego dość powoli.

fot. Stanisław R. Ulatowski
fot. Stanisław R. Ulatowski

Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika z okazji obchodów 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci, a w naszym mieście powstał największy spośród pięciu murali zaplanowanych na trasie warmińsko-mazurskiego odcinka „Szlaku Kopernikowskiego”. Jest to mural o powierzchni około 150 m2, zatytułowany „Kopernik jako ekonomista” autorstwa Patryka Hardzieja. To piękne i inspirujące dzieło sztuki, przypominające o dziedzictwie Mikołaja Kopernika. Mural powstawał w dniach 10-20 lipca 2023 na budynku bloku mieszkalnego przy ulicy Grunwaldzkiej 11.
Patryk Hardziej jest znany jako ilustrator, projektant graficzny, twórca murali, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych oraz badacz. Jego prace zdobyły wiele nagród, takich jak złota nagroda w konkursie Klubu Twórców Reklamy oraz tytuł Projektanta Roku w konkursie Polish Graphic Design Awards.